Festival v roce 2018

Oslavte s námi Den flamenka, užijte si španělský národní klenot v jeho nejrůznějších formách a podobách díky novému festivalu s mezinárodní účastí.

Dne 16. listopadu 2010 přidala organizace UNESCO flamenco na svůj seznam nehmotného kulturního dědictví a tento den byl prohlášen za Mezinárodní den flamenka. Česká republika se k tomuto svátku letos připojí již potřetí.

Abychom na oslavy měli více času a představili flamenco v celé jeho pestrosti, barevnosti a temperamentu, naplánovali jsme celý program od čtvrtku 22. listopadu do neděle 25. listopadu 2018.

Nepopíratelná královna v historii ženského flamenka – Carmen Amaya, by v roce 2018 oslavila 100 let. Žena, která se i přes svůj prostý původ, velmi brzy proměnila v neopakovatelnou a jedinečnou legendu. Svůj styl dovedla ve všech detailech k obdivuhodnému půvabu. Tancem světu představovala fascinující a uchvacující kouzlo cikánské rasy. Neodolatelná přírodní síla – malé tornádo, které hypnotizovalo celé publikum. Výjimečná tanečnice, která výrazně inovovala ženské flamenco a ovlivnila směr jeho dalšího vývoje.
Věnujeme proto hlavní postor této tanečnici a ženám ve flamenku. Naše pozvání přijala osoba nejpovolanější – její praneteř, Karime Amaya.

V tomto roce se můžete těšit hned na několik zahraničních souborů: již zmíněné vystoupení Karime Amaya (ESP) se svými muzikanty,  premiéra projektu “Aire/Vzduch” madridské tanečnice Virginie Delgado, představení “Múza” tanečnice Irene Alvarez (ESP) a kytaristky Maríe Marín (ESP) pak celý festival uzavře.

Mezi doprovodnými akcemi nebude chybět pestrá nabídka workshopů se španělskými lektory, besedy pro školy i veřejnost, oživení španělských restaurací živou hudbou a tancem, den otevřených dveří flamenkových akademií, projekce filmů, výstavu tanečních fotografií, kurz španělské gastronomie nebo flamenkový bazar.

22.11. čtvrtek, 20:00
KARIME AMAYA:
La Fuente / Pramen

Divadlo U Hasičů


23.11. pátek, 20:00
CARMEN FERNANDEZ
flamenkový koncert

České muzeum hudby


24.11. sobota, 14:00
Carmen Amaya (dokument)
Městská knihovna, malý sál


24.11. sobota, 16:00
Beseda o flamenku
Městská knihovna, malý sál


24.11. sobota, 18:30
Flamenkový soubor
VIRGINIE DELGADO:
Aire / Vítr

Městská knihovna, velký sál


25.11. neděle, 12:00
Flamenková akademie
studio ITAKA


25.11. neděle, 13:00
Flamenkový bazar
studio ITAKA


25.11. neděle, 20:00
IRENE ALVAREZ & MARÍA MARÍN: Múza
Malostranská Beseda


25.11. neděle, 22:00
Flamenkové tabláo
Malostranská beseda