MITJA OBED & NINA ĆORIĆ & MORENITO DE TRIANA TRIO II.: flamenco – balkánský večer

MITJA OBED & NINA ĆORIĆ & MORENITO DE TRIANA TRIO:
flamenco – balkánský večer  / taneční představení

Cyklus: flamenco pro všechny
KD Metropol, Malý sál, Senovážné nám. 248/2, České Budějovice 
Sobota 27. 11., 20:00
.
Vstupné: 390 CZK

Předprodej:
KD Metropol


Letošní koncert je věnován všem umělcům, organizátorům, promotérům, technickým profesím, kteří to v uplynulých 2 letech pandemie následovaných válkou na Ukrajině nevzdali a nevzdávají a neúnavně chystají nové projekty a nepřestávají svět obohacovat o umění a tvůrčí energii. Ve válce múzy mlčet nemusí!

.

HLAVNÍ  PROGRAM
20:00 – flamenco – balkánský večer

Flamenco je velmi bohatý žánr, což představuje následující koncertní projekt vycházející z jeho historicjých kořenů. Flamenco vzniklo fúzí španělského folklóru, arabské, židovské a rómské hudby. Koncert vám představí všechny tyto pro flamenco esenciální žánry a propojí je melodickou jazzovou linkou. Cesta flamenka nikdy nekončí, dál se vyvíjí a fúzuje s novými žánry.
Trio tvoří nadžánrový pianista Matúš Kohútek, flamenkový kytarista Stanislav Kohutek, který dosáhl instrumentální virtuozity ve španělské Seville, kde část svého života působil, a Mateo Garriga, perkusionista, který dodává triu barvu a tep rytmů z exotických krajin.
Jmenovaní hudebníci za svoji kariéru doprovázeli významné španelské, kubánské a latinskoamerické umělce. Výsledkem těchto zkušeností je i tento projekt.

Hosté projektu:

Mitja Obed je flamencový tanečník ze Slovinska, který spolupracuje s mnoha světovými umělci. Je autorem různých projektů a představení, například: A Cuerdas, Dictarot, Box, diStoRTion a spoluautorem projektů Metamorphosis, Iam(not), Moment a dalších.
Svoji taneční kariéru zahájil v Madridu na slavné akademii Amor de Dios. Vystupuje a vyučuje například ve Slovinsku, Chorvatsku, Španělsku, Rakousku, Itálii a Bosně. Jeho tvorba je mezioborová, vychází z čistého flamenca a dále fůzuje s moderním tancem a současným uměním.

Nina Ćorić je první a zatím jedinou domácí i zahraniční uznávanou zpěvačkou flamenka v Chorvatsku. Působí na hudební scéně od roku 2010, kdy ve velmi krátké době díky specifické barvě svého hlasu a emotivnímu vystupování dosáhla prvních úspěchů při koncertech v kultovním jazzovém klubu Boška Petroviće. O dva roky později založila Mezinárodní flamenkový festival v Zagrebu a dodnes je jeho ředitelkou. Téhož roku, po skončení projektu “Singing Lorca”, záskala stipendium na prestižní flamenkové škole “Amor de Dios” v Madridu.
Ve spolupráci s Joem Kaplowitzem v roce 2013 uvedla projektu “Yo soy flamenca”, kde svůj výrazný hlas podtrhla klavírním doprovodem. Od roku 2014 spolupracuje s renomovanými flamenkovými umělci ze Španělska a aktivně vystupuje v Chorvatsku a v sousedních zemích.
V následujícím roce spolupracovala s Filipem Šovagovićem na díle “Lorca”.
V roce 2017 spolupracovala se sarajevským kytaristou Mirzem Redžepagićem na projektu “Tareb y Duende” kdde se prolíná flamenková a turecká kultura.
V roce 2019 pracovala na projektu “Lorca, flamenco a tambura”. Inspirací jí byly staré španělské písně, které v roce 1931 zahrál na klavír a nahrál Federico García Lorca se zpěvačkou a tanečnicí La Argentinitou, čímž je znovu zpopularizoval. Svěží zvuk dodali Krunoslav Seletković, Marko Bertić a Filip Novosel a společně s orchestrem Rockoko a producentem Tihomirem Ivanetićem vytvořila první flamenkovou desku v chorvatské diskografii, kombinující flamenco s tamburou (strunný nástroj).
Pro Velvyslanectví Španělského království v Záhřebu je ambasadorkou flamenca v Chorvatsku,
Inovace, které do flamenka vnáší, ji přivádějí k dalším a novým uměleckým spojením. K nejnovějším počinům patří album  “Recycle” kapely Balkan Zoo.
.
Koncert je součástí celoročního cyklu akcí “ Flamenco Vive! “ a festivalu “Den flamenka / Día del Flamenco” a koná se za podpory Statutárního města České Budějovice.
.

 

Program:
20:00 flamenco – balkánský večer


Účinkující:

Morenito de Triana Trio:
Morenito de Triana (Stanislav Kohútek) / kytara, zpěv (SK)
Matěj Konečný (Mateo Garriga)/ perkuse, potlesky (CZ)
Mateo Gallito (Matúš Kohútek) / klavír, potlesky (SK)
.
Speciální hosté:
Nina Ćorič / zpěv (HR)
Mitja Obed / tanec (SLO)

 

 

 

Galerie: