JOAQUÍN GRILO: Grilo

JOAQUÍN GRILO: GRILO / představení
Cyklus: flamenco, flamenco
Divadlo U Hasičů, 20:00
Čtvrtek 21.11. 2019

 

.

Vstupné: 590 CZK / 790 CZK /990 CZK/1290 CZK
Předprodej:
Divadlo U Hasičů
Ticketstream


Hlavním představitelem je současná taneční hvězda mužského flamenka, Joaquín Grilo, který má v krvi Gadésův taneční styl i charisma a svým představením mu vzdává hold.

JOAQUÍN GRILO

Začal tancovat v devíti letech ve škole Cristóbala el Jerezano, svého prvního učitele. Stal se členem balletu Albarizuela, ve kterém brzy obsadil post prvního tanečníka a vydal se na svá první zahraniční turné po Francii, Anglii, Švýcarsku, Izraeli, Japonsku, Maroku…

Na konci roku 1986 Joaquín Grilo tancoval flamenco a zorongos ve Švýcarsku v recitálu o F. García Lorcovi uváděného spisovatelkou Fina de Calderón. Ten byl jedním z cyklu celkem třiceti recitálů následně pořádaných po celé Evropě.

V roce 1987 byl vyhlášen vítězem taneční ceny televizního programu Gente Joven, kde jako členové poroty zasedli takové flamenkové osobnosti jako El Güito, Luisillo, Sara Lezana, Blanca Del Rey a José Antonio – tehdejší ředitel Ballet Nacional. Následně byl pozván do Sevilly, kde zatancoval před španělským královským párem a anglickou královnou.

V roce 1989 se představil ve Velkém divadle v Córdobě na národní flamenkové soutěži, kde získal první cenu Vicente Escudero.

V roce 1990 se přestěhoval do Madridu, kde jako solista zaujal místo v Compañía Teatro Ballet Español, se kterou se prezentoval na mezinárodních turné. Během téhož roku pracoval i pro soubory tanečnic Loly Flores a La Tati.

V roce 1992 se prezentoval v Madridu na scéně Zambry po boku Antonia Canalese, Cristóbala Reyese, Joaquína Cortése, Joaquína Ruize a Adriána Galii.

V roce 1993 byl osloven ke spolupráci slavným kytaristou Vicentem Amigem (koncertoval v Praze 2005, 2011) a od roku 1994 kromě cestování se svým souborem účinkoval též na koncertech slavného kytaristy Paca de Lucía.

V roce 1995 exceloval mezi jinými hvězdami ve filmu Carlose Saury Flamenco.

V roce 1996 ve francouzském městě Marseille mělo premiéru jeho autorské představení Apoteosis Flamenca.

O rok později obdržel cenu pro tanečníka Galardón Al Baile, udělovanou flamenkovým časopisem El Olivo na základě hlasování čtenářů. V tomto roce dostali stejnou cenu i Paco de Lucía v kategorii hra na kytaru a Enrique Morente ve zpěvu.

Rok 1998 uvedl další představení s názvem Samaruco.

V říjnu 1999 založil svůj vlastní soubor a připravil s ním představení Jácara, flamenkové suite složené ze základních flamenkových stylech (palos), ve kterém účinkovalo celkem třináct umělců.

Během roku 2000 představil toto vystoupení na desítkách významných evropských festivalech a divadelních scénách, kde triumfoval a zaznamenal velký úspěch.

V únoru 2001 na Festival de Jerez mělo premiéru De Noche: další představení, po němž následoval bouřlivý potlesk publika a velký ohlas odborné kritiky.

K jeho nejnovějším dílům patří představení Tiempo, kterou sestavil pro Ballet Nacional de España a která měla premiéru 23. ledna 2006 v Palacio de Festivales de Santander.

V roce 2006 v divadle Villamarta Compañía de Joaquín Grilo úspěšně zahájila desátý ročník Festivalu de Jerez se svým představením A solas.

V roce 2010 uvedl na XIV. ročníku Festivalu v Jerezu premiéru představení Leyenda Personal 

ke kterému jako hosta přizval klavíristu Dorantese y Symfonický orchestr ze Sevilly. Za toto představení získal “Cenu kritiky 20110”.

Během roku 2011 zahájil spolupráci s televizním redaktorem Jesusem Quinterem v pořadu “El Sol, La Sal, El Son”, kde presentoval nejrůznější vystoupení. Během tohoto roku pokračoval na společných projektech s klavíristou Dorantesem. Na konci roku uvedl další představení Tui-To, se kterým se vydal na turné po Holandsku. 

V březnu 2012 uvedl v rámci XVI. ročníku Festivalu v Jerezu premiéru dalšího představení La Mar de Flamenco a o rok později na stejném festivalu pak představení Cositas Mias.

V červenci roku 2016 uvedl s Antonio Canalesem premiéru společného projektu Soniquetazo.

V únoru tohoto roku odpremiéroval na XXIII. ročníku Festivalu v Jerezu své zatím poslední představení La calle de mis sueňos, se kterým vyrazil na světové turné.

.

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ:
cca 1:20

VIDEO:


Účinkující:
Joaquín Grilo
(tanec a choreografie)
Francis Gómez
(flamenková kytara)
Londro
(zpěv) 
Manuel Tañé
(zpěv)
Carlos Grilo
(potlesky)
Ané Carrasco
(perkuse) 
Galerie: