JASMINE DELLAL: GYPSY CARAVAN / film

JASMINE DELLAL: GYPSY CARAVAN / film
Cyklus: film, fotografie a flamenco
Městská knihovna, malý sál, 15:00
Neděle 13.11.

Vstupné: 60,-
Předprodej: Městská knihovna


Synopse filmu

“Nemůžeš jít rovně, když cesta zatáčí”
– cikánské přísloví –

Tento dynamický hudební dokument, natočený legendárním kameramanem Albertem Mayslesem, sleduje pět cikánských kapel ze čtyř zemí, které se vydaly na šestitýdenní turné po Severní Americe. Jejich cestu dokument sleduje.  Hudební styly se pohybují od flamenka, přes dechovku, cikánské housle až po indický folk.  Humorem a emotivností jejich písní oslavují to nejlepší z cikánské kultury a rozmanitosti cikánských lidí skrze muziku a tanec.

Film sleduje úžasná představení a zákulisní dění během turné a divák může nahlédnout do skutečných životů těchto hudebníků. Podíváme se do Makedonie, Rumunska, Indie a Španělska. Navštívíme jejich rodiny a divák tak může konečně pochopit, co hudba přináší do jejich životů. Příběhy těchto postav se odehrávají mezi jejich emocemi nabitými výkony (což nám umožňuje pochopit a oslavit cikánskou kulturu) a předsudky, které jsou na ně historicky navázány.

Turné “Gypsy Caravan” svedlo dohromady úžasné umělce: fantastické představení makedonské divy a “cikánské královny” Esmy Redzepové, tradiční indický folk souboru Maharaja, rumunskou kapelu Fanfare Ciocarlia, čarovné housle rumunské skupiny Taraf de Haidoukus a flamenco souboru Antonia El Pipy.

Jasmine Dellal
Vyrůstala v Anglii a současně strávila hodně času s prarodiči v jižní Indii. Vystudovala Oxford, obor španělština / francouzština. Ve studiích pokračovala na americké Berkley, kde vyhrála se svojí závěrečnou prací cenu Emmy. V devadesátých letech narazila na knihu “Gypsies – Cikáni” a začíná se o tuto tématiku hlouběji zajímat. Toto zaujetí se objevilo j její filmové tvorbě. Režírovala, produkovala a stříhala svůj první celovečerní dokumentární film “Americký cikán – cizinec v  každé zemi”. Dokument se dočkal i svého divadelního zpracování, vyhrál desítky filmových festivalů po celém světě a získal mnoho dalších ocenění.
Dellalová založila firmu Little Dust Productions s cílem natáčet se sociální tématikou. Zasadila se o mnoho vzdělávacích programů, vyučuje na filmových školách po USA i Evropě.

 

Obsazení:

Esma Redzepova
Makedonie
Maharaja
tradiční indický folk
Fanfare Ciocarlia
rumunská dechovka
Taraf de Haidouks
housle, Rumunsko
Antonia El Pipa
flamenco, Španělsko

Galerie:

01 001
002 03
04 05
06